111 Ratownictwo medyczne - informacje ogólne - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie
wielkość tekstu: A | A | A |

Poznaj lepiej nasz region:


RATOWNICTWO MEDYCZNE

NUMER ALARMOWY

999

Biuletyn Informacji Bublicznej

Ratownictwo medyczne - informacje ogólne

Państwowe Ratownictwo Medyczne w Polsce to system pomocy medycznej udzielanej przez zespoły ratownictwa medycznego (dawniej „karetki pogotowia”), lotnicze zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitalne oddziały ratunkowe w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na zespoły podstawowe, w których skład wchodzą ratownicy medyczni oraz pielęgniarki, oraz zespoły specjalistyczne, w których obok ratowników i pielęgniarek jeździ lekarz. Lotnicze zespoły ratownictwa medycznego również w swym składzie mają lekarza.

Rozmieszczenie zespołów na terenie województwa jest określane przez wojewodę i zatwierdzane przez ministra zdrowia. W ich rozstawieniu główną rolę odgrywa czas dotarcia do pacjenta.

W województwie warmińsko-mazurskim dodatkowo funkcjonują w sezonie letnim wodne zespoły ratownictwa medycznego (4 na Wielkich Jeziorach i 1 na jez. Jeziorak) oraz motocykl ratowniczy (w Olsztynie).

Rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego w województwie warmińsko-mazurskim:

Rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego w województwie warmińsko-mazurskim

Nie każda karetka to zespół ratownictwa medycznego. Po drogach i ulicach poruszają się bowiem również karetki transportu sanitarnego i medycznego. Dla systemu ratownictwa charakterystyczne jest oznakowanie pojazdu niebieskim krzyżem z Eskulapem w kole z napisem „Państwowe Ratownictwo Medyczne” oraz czerwoną literą „S” lub „P” w czerwonym kole.


RATOWNICTWO MEDYCZNE

NUMER ALARMOWY

999

Biuletyn Informacji Bublicznej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego

ul.Pstrowskiego 28 B
10-602 Olsztyn

tel. +48 89 537 38 11
fax +48 89 537 38 10

 

 


© Copyright 2021 by WSPR OLSZTYN | All right reserved.
Projekt i wykonanie: Artneo.pl